Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Jako inżynier lub projektant z pewnością wiesz, jak wiele trudu trzeba włożyć w stworzenie wyjątkowego modelu. Modelu, który nie tylko usatysfakcjonuje inwestora, ale przede wszystkim skłoni konsumenta do zakupu.

Próbujesz raz… Nic z tego. Drugi raz… Znowu nic.

Godziny zmarnowane przy komputerze i zero efektu? A gdyby tak istniał software, który przeprowadzi za Ciebie wszystkie analizy naprężeń, odkształceń i obciążeń? Niemożliwe? Poznaj Nastran Inventor od firmy Autodesk i przekonaj się, że Twoja praca może być lekka, łatwa i przyjemna!

Metoda elementów skończonych. Co to takiego?

Analiza przy pomocy metody elementów skończonych, czyli FEA (ang. Finite Element Analysis), pozwala na przeprowadzanie wirtualnych eksperymentów. Pozwolą Ci one sprawdzić, czy tworzony przez Ciebie projekt spełnia odpowiednie normy i standardy.

To zaawansowana metoda rozwiązywania problemów brzegowych, dla których – ze względu na stopień skomplikowania konstrukcji – nie jest możliwe przeprowadzenie obliczeń analitycznych.

Jaki korzyści w praktyce gwarantuje FEA?

  • znajdziesz tańsze materiały lub optymalne wymiary i kształty tworzonego przedmiotu,
  • ocenisz, czy zaprojektowany model wytrzyma obciążenia generowane podczas użytkowania i transportu,
  • oszczędzisz czas oraz pieniądze inwestora poprzez tworzenie dokładnych komputerowych modeli, bez konieczności wykonywania wersji prototypowej,
  • przeprowadzisz testy na elementach, które w normalnych warunkach wymagałyby dostępu do dużej przestrzeni (np. turbiny wiatrowe, elementy samolotów lub statków).

Dla kogo jest przeznaczone środowisko Inventor Nastran?

Oprogramowanie Inventor Nastran sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba stworzenia skomplikowanego modelu maszyny lub symulacji określonego zjawiska kinematycznego albo termicznego.

Oprogramowanie typu FEA to rozbudowany software, który daje wiele możliwości. Jego twórcy doskonale wiedzą, że z Inventor Nastran przede wszystkim korzystają praktycy, którym zależy na prostocie i dostępności aplikacji. Interfejs programu jest projektowany właśnie z myślą o nich.

Wybierz oprogramowanie firmy Autodesk, jeżeli jesteś:

  • innowacyjnym konstruktorem – odpowiadasz za wdrożenie projektu,
  • pomysłowym projektantem – testujesz nowe rozwiązania technologiczne,
  • ambitnym inżynierem budownictwa – w swojej pracy na co dzień stykasz się z wymaganiami stawianymi przez budownictwo lądowe lub wodne,
  • błyskotliwym inżynierem-mechanikiem – jesteś odpowiedzialny za projektowanie maszyn i urządzeń.
Poznaj wszystkie funkcje Inventor Nastran!

Jak wygląda interfejs Inventor Nastran?

Wygląd interfejsu użytkownika w programie Inventor Nastran wygląda bardzo podobnie do innych programów typu CAD, które miałeś już okazję wykorzystywać w pracy. Najwięcej miejsca zajmuje przestrzeń robocza. To właśnie tutaj widzisz wizualizację testowanego aktualnie elementu.

Po lewej stronie znajdziesz „drzewko”, w którym możesz wyświetlić poszczególne parametry bryły oraz opcje, które zostały włączone na potrzeby danej analizy.

Z kolei na górze ekranu znajdziesz poziome menu rozwijane w postaci wstęgi. Z tego poziomu możesz m.in. zarządzać widokiem, włączać, wyłączać i ocenić symulacje, a także konfigurować określone obciążenia.

Za pomocą zaledwie kilku kliknięć skonfigurujesz i zmodyfikujesz siatkę i jej parametry. Wśród komend poziomych znajdują się też typowo systemowe polecenia, dotyczące obsługi pliku czy samouczków.

Wbrew pozorom do nauki podstawowych funkcji Inventor Nastran nie potrzebujesz wielu tygodni.
Wystarczy Ci zaledwie kilka dni.

Zobacz co potrafi Inventor Nastran podczas prostej symulacji wytrzymałościowej zbiornika

Jakie analizy przeprowadzisz przy pomocy Inventor Nastran?

Przy pomocy programu Inventor Nastran przeprowadzisz szereg analiz bezpośrednio w programie bez konieczności sięgania po inne, skomplikowane narzędzia. Każdy test może być przeprowadzony w kilku wariantach tak, abyś od razu mógł testować różne rozwiązania. Jakie możliwości oferuje najnowsza wersja programu?

Statyka liniowa

Analizy liniowe zakładają proporcjonalność przyłożonych sił do powstałych przemieszczeń lub naprężeń do powstałych w materiale odkształceń. W ten sposób możesz łatwo obliczyć przemieszczenia, które zajdą w badanym elemencie. Na podstawie wyników wyliczysz zarówno naprężenia, jak i wytężenie materiału. W analizie liniowej wszystkie siły znajdują się w równowadze.

Statyka i dynamika nieliniowa

Analizy nieliniowe mogą być statyczne albo dynamiczne. Nie występują w nich proporcjonalne zależności między obciążeniem a właściwościami materiału (albo jedynie w niewielkim zakresie obciążeń). Ta funkcja jest przydatna podczas badania elementów, w których dochodzi do dużych przemieszczeń i zmiany warunków brzegowych w czasie trwania analizy albo kontaktów między obiektami w wyniku działania sił.

Dzięki oprogramowaniu Inventor Nastran jesteś w stanie ustalić, jaką analizę wykonać, aby uzyskać optymalne rezultaty testu. Ustal, czy została przekroczona granica plastyczności materiału i zdecyduj, w jaki sposób badasz układ – liniowo czy nieliniowo.

Analizy dynamiczne

W tym modelu pojawiają się parametry czasu i bezwładności, a Ty możesz obserwować, co dzieje się z obiektem w zależności od zmiany ich wartości. W ten sposób badasz m.in. reakcję elementu, który został wyprowadzony ze stanu równowagi w wyniku działania sił zewnętrznych i usiłuje do niej powrócić.

Inventor Nastran od wersji 2021 ma możliwość przeprowadzania tzw. analizy explicit. To świetne narzędzie do symulowania testów zderzeniowych, w wyniku których sprawdzisz zachowania materiałów dla dużych szybkości odkształceń. W ten sposób sprawdzisz, jak zachowa się np. zrzucony z wysokości komputer lub rozpędzony samochód trafiający w przeszkodę.

Analizy termiczne

Analizy termiczne służą do wyznaczenia temperatury i strumieni ciepła w zmiennych lub stałych warunkach układu. W ten sposób możesz wyznaczyć pola temperatur w danym elemencie, określić intensywność przepływu ciepła i promieniowanie, a nawet sprawdzić, jak dany materiał będzie reagował na temperaturę.

Analizy zmęczeniowe

To kluczowa funkcja dla wszystkich osób, które projektują elementy maszyn. W wyniku analizy zmęczeniowej obliczysz, ile cykli jest w stanie wytrzymać konstrukcja pod wpływem obciążeń cyklicznych lub zmiennych. Sprawdzisz także jej odporność na drgania w zależności od materiału, z jakiego została wykonana.

To oczywiście nie wszystkie możliwości Inventor Nastran! Warto wspomnieć też o analizie harmonicznej, analizie kompozytów czy stref kontaktu. Pozwolą Ci dokładnie zbadać właściwość materiału, która jest Ci potrzebna w danej chwili.

Chcesz przekonać inwestora, że Twój projekt sprawdzi się w każdych warunkach? Pokaż, jak Twoja konstrukcja zachowa się pod wpływem losowego obciążenia dynamicznego.

Korzyści ze stosowania Inventor Nastran

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego miałbyś wybrać akurat oprogramowanie Inventor Nastran? Oto kilka powodów:

Obniżenie kosztów produkcji

Oprogramowanie Inventor Nastran to zaawansowane narzędzie, które ułatwi Ci szybkie i dokładne przeprowadzanie testów i analiz konstrukcyjnych. Korzystając z niego, możesz obniżyć koszty produkcji i poprawić wiele błędów jeszcze na etapie projektowym, kiedy koszty całej operacji są minimalne.

Uniwersalna analiza problemu

Inventor Nastran to rozbudowany solver, który pozwala na przeprowadzenie wielu rodzajów zróżnicowanych analiz. Dzięki niemu sprawdzisz działanie sił liniowych, nieliniowych oraz dynamiczne zjawiska takie jak temperatura czy testy spadku. Już nie musisz siedzieć godzinami z kalkulatorem w ręku!

Prosta obsługa

Piękno software’u Nastran tkwi w jego prostocie. Bogate możliwości zostały opakowane w przejrzysty interfejs. W ten sposób możesz przyspieszyć i częściowo zautomatyzować pracę bez konieczności błądzenia po skomplikowanych oknach menu. Dostęp do darmowych samouczków sprawia, że wszystkie potrzebne funkcje zlokalizujesz w mgnieniu oka.

Co daje integracja środowiska Nastran i oprogramowania typu CAD?

Z pewnością znasz problemy związane z konwertowaniem tego samego pliku do standardów narzucanych przez różne programy. Dzięki zintegrowaniu modelera bryłowego CAD Inventor z zaawansowanym solverem FEA nie musisz się o nic martwić. W tym samym programie analizujesz problem i obserwujesz jego wizualizację.

Dzięki połączeniu Inventor Nastran z oprogramowaniem CAD oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ korzystasz tylko z jednego uniwersalnego narzędzia.

Jako doświadczony inżynier lub projektant z pewnością wiesz, że pierwsze 20% poświęconej pracy i zaangażowania dają najlepsze rezultaty. Pozostałe 80% to błądzenie na ślepo i poszukiwanie inspiracji.

Pozwól, aby te 80% pracy wykonał za Ciebie Inventor Nastran, a sam zajmij się tym, co umiesz najlepiej!