Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Inventor Nastran

Inventor Nastran to oprogramowanie służące do analizy metodą elementów skończonych (FEA). Do obliczeń wykorzystuje jądro obliczeniowe Nastran. Program  oferuje m. in. analizy strukturalne liniowe oraz nieliniowe możliwość badania zjawisk dynamicznych czy transferu ciepła oraz przeprowadzania analiz zmęczeniowych. Jego wielką zaletą jest możliwość bezpośredniego zintegrowania z oprogramowaniem CAD m.in Autodesk Inventor. Nastran posiada prosty oraz intuicyjny interfejs.

Liniowe analizy statyczne

Szacuje się, że nawet 90% wykonywanych na świecie analiz to analizy liniowe statyczne. Ich popularność wynika przede wszystkim z prostoty użytkowania oraz dostępności do solvera liniowego w większości komercyjnych programów CAD.

Analizy statyczne liniowe dają nam możliwość przeanalizowania większości problemów strukturalnych w zakresie stosowalności Prawa Hook’a (naprężenia proporcjonalne do odkształceń). Niestety analizy liniowe są nadużywane.

Inventor Nastran pozwoli nam na przeprowadzenie bardziej skomplikowanych analiz w momencie gdy sytuacja będzie tego wymagać.

 

Nieliniowe analizy statyczne

Analizy nieliniowe pozwalają na włączenie do naszych symulacji zjawisk, których nie da się skutecznie analizować przy pomocy analiz liniowych. Można wyróżnić 3 podstawowe typy nieliniowości tj. nieliniowość geometryczną, nieliniowość materiałową oraz nieliniowy kontakt. Podstawowym założeniem analiz liniowych jest zasada małych przemieszczeń, w przypadku gdy zasada ta nie obowiązuje do czynienia mamy z nieliniowością geometryczną. Jeżeli chodzi o nieliniowość materiałową skorzystamy z niej w każdym przypadku, w którym odpowiedź przemieszczeniowa naszego elementu na wymuszenie nie będzie liniowa, czyli przede wszystkim po przekroczeniu granicy plastyczności dla materiałów sprężysto-plastycznych oraz w przypadku materiałów, które nie wykazują typowego zakresu liniowego np. materiałów hiperelastycznych. Nieliniowy kontakt to wszelkiego rodzaju zagadnienia kontaktowe, w których dochodzi do zmiany stanu kontaktu w czasie trwania analizy np. elementy na początku analizy nie są w kontakcie ale w wyniku działania siły jeden z elementów odkształca się na tyle mocno, że wchodzi w kontakt z r drugim elementem.

Analizy dynamiczne

Analizy dynamiczne pozwalają na analizę układu podanego wymuszeniu w dziedzinie czasu. Dodatkowo w analizach dynamicznych program bierze pod uwagę siły bezwładności, które w wielu przypadkach są krytyczne dla wytrzymałości elementu.

Analizy zmęczeniowe

Moduł do analiz zmęczeniowych w Inventor Nastran pozwala na badanie zarówno zjawisk zmęczenia nisko jak i wysoko cyklowego. Za każdym razem, gdy wiemy, że projektowany przez nas element będzie podawany cyklicznemu obciążeniu powinniśmy sprawdzić jego trwałość zmęczeniową.

Analizy termiczne

Dzięki analizą termicznym możemy symulować zjawiska termiczne zarówno w zakresie liniowym
jak i nieliniowym.

Zobacz pozostałe video o Inventor Nastran na naszym kanale Youtube >>

youtube matsharezone

Weź udział w naszych szkoleniach i zdobądź umiejętności pracy w Inventor Nastran
Moja pierwsza symulacja w Inventor Nastran – kurs online (poziom podstawowy)
Inventor Nastran – statyka i wprowadzenie do MES – jednolity
Szkolenie Analizy nieliniowe w Inventor Nastran
Informacje dodatkowe
Pobierz broszurę Porównanie programu Nastran In-CAD

    Wyślij zapytanie

    Masz pytania odnośnie oprogramowania?
    Nasi konsultanci chętnie na nie odpowiedzą.
    Skorzystaj z poniższego formularza i wyślij do nas niezobowiązującą wiadomość

    Administratorem Państwa danych osobowych jest MAT Usługi Informatyczne sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu organizacji wydarzenia, w szczególności w celu dokonania zapisu, przesyłania powiadomień dotyczących wydarzenia oraz weryfikacji obecności na samym wydarzeniu, a w przypadku wyrażenia zgody na otrzymywanie informacji handlowych, również w celu przesyłania tych informacji. Pełna informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych dostępna jest tutaj