Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Inżynieria odwrotna – EdgeWise

Pojęcie Inżynieria odwrotna coraz częściej pojawia się w kontekście pracowni projektowych. Najważniejsze bariery, które w obecnym czasie pojawiają się w procesie projektowym to:

  • czas, a właściwie jego brak przy tworzeniu projektów,
  • jakość, wszyscy chcemy dobrych jakościowo projektów z minimalną liczbą błędów i kolizji,
  • pieniądze, znaczący spadek rentowności projektów.

W tym kontekście cały proces „inżynierii odwrotnej” może nam w znaczący sposób pomóc oszczędzić czas i pieniądze a także znacząco poprawić jakość projektów.

W dzisiejszych czasach projekty, które wykonujemy to najczęściej modernizacje istniejących obiektów. W większości przypadków projektowanie nowych elementów w starej infrastrukturze jest mocno skomplikowane. Życie może nam ułatwić oprogramowanie EdgeWise.

Proces polega na skanowaniu obiektu skanerem przemysłowym, następnie po otrzymaniu danych w postaci chmury punktów importujemy je do programu EdgeWise. Oprogramowanie EdgeWise wykorzystując wewnętrzny moduł zamienia importowaną chmurę punków w model 3D. W zależności od naszych potrzeb możemy otrzymać model rurowy dostępny w formatach AutoCAD Plant 3D, PDMS czy PCF oraz obiekty budowlane czy konstrukcje stalowe jako model Autodesk Revit.

RUROCIAGI

Program EdgeWise ma wbudowany algorytm do rozpoznawania rur po średnicy. Jeśli dysponujemy chmurą punktów to widać na niej zarys rurociągu. Program na podstawie średnich odległości między punktami wyciąga średnią i jest wstanie stworzyć model według konkretnej normy (ASME, DIN). Nie ma możliwości aby idealnie zeskanować obiekt, zawsze jakiś element przesłania drugi i przez to często chmura ma pewne luki. Nie oznacza to jednak, że z takiego częściowego podkładu nie da się zrobić modelu. EdgeWise dysponuje wieloma narzędziami pomagającymi przewidzieć dalszy przebieg trasy rurowej. Stworzony model rurowy możemy eksportować do programów AutoCAD Plant 3D czy PDMS lub do pliku PCF.

BUDYNKI

Program EdgeWise ma wbudowany moduł rozpoznawania ścian i obiektów typu drzwi i okna. Jeśli chmura punków jest słabej jakości i tylko jedno okno w budynku zostało na niej dobrze przedstawione, odpowiedni algorytm odszuka podobne układy chmury punktów i wszędzie tam stworzy okno o tych samych parametrach. Gotowy budynek możemy eksportować do programu Autodesk Revit.

KONSTRUKCJE STALOWE

Podobnie jak w przypadku innych elementów EdgeWise posiada moduł do wykrywania konstrukcji stalowych. Wystarczy znaleźć dobrze zeskanowany element w obiekcie a program inne elementy o podobnych wymiarach znajdzie za nas. Tak jak w przypadku obiektów architektonicznych odbiorcą modelu jest Autodesk Revit.

EDGEWISE