Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Weź udział w bezpłatnych webinariach AEC i MFG

Webinaria z tematyki Dynamo for Revit, MagiCAD, Fusion 360 i inne.

Zobacz szczegóły

W dzisiejszych czasach najnowsze zdobycze technologii znacznie ułatwiają życie. Technologia VR, ultraszybkie komputery oprogramowania oraz inne zmiany, które są dostępna na wyciągnięcie ręki. Do takich ułatwień należy kwalifikowany podpis elektroniczny. Jest on rozwiązaniem wciąż niezbyt popularnym, jednak z pewnością warto rozważyć jego wyrobienie.

 

Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

 

Jest to rozwiązanie, które dzięki zaawansowanej technologii jest potwierdzeniem tożsamości jego posiadacza. Podpis elektroniczny jest swego rodzaju uwierzytelnieniem różnego rodzaju dokumentów. Kwalifikowany podpis elektroniczny posiada gwarancję prawną, która czyni go tym samym, co podpis ręczny. Aby móc w pełni korzystać z podpisu elektronicznego, należy go zweryfikować certyfikatem kwalifikowanym. Jak już wspomniano, kwalifikowany podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną, jak podpis odręczny. Umożliwia on uwierzytelnienie osoby, która go składa. Podpis kwalifikowany można złożyć na dowolnym dokumencie. Dzięki niemu na odległość można załatwiać różnego rodzaju sprawy urzędowe, uczestniczyć w aukcjach i przetargach na specjalnych platformach czy wysyłanie faktur w formie elektronicznej. Trzeba mieć świadomość, że podpis kwalifikowany trzeba odebrać osobiście, w jednym z Centrów Certyfikacji.

 

Skąd wziąć kwalifikowany podpis elektroniczny?

 

Aby dysponować podpisem elektronicznym, należy go zakupić od jednego z dostawców. Podpis może być ważny w okresie od jednego roku do nawet trzech. Od terminu jego ważności będzie zależeć cena. Zazwyczaj wynosi ona w granicach trzystu złotych. Podpis elektroniczny składa się na dokumencie poprzez wydanie komputerowi specjalnego polecenia. Przy użyciu specjalnego oprogramowanie dokument jest szyfrowany kluczem prywatnym i jest przesyłany do adresata.

 

Dlaczego warto mieć kwalifikowany podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny przydaje się w wielu codziennych sytuacjach. Między innymi można przy jego użyciu składać deklaracje podatkowe do Urzędu Skarbowego czy też sprawozdania finansowe do Krajowej Rady Sądownictwa. Podpis elektroniczny można wykorzystać przy przesyłaniu danych do ZUS oraz GIIF. Można przy jego pomocy podpisywać umowy pomiędzy kontrahentami, faktury, przetargi, aukcje czy dokumentację medyczną. 

 

Podpis jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcę tracić czasu na osobiste odwiedzanie urzędów i stanie w kolejkach. Z nim większość spraw bez żadnego problemu można załatwić bez wychodzenia z domu.

 

Podpis elektroniczny — dlaczego warto go kupić

 

Podpis elektroniczny z wyżej wymienionych powodów staje się coraz bardziej popularny. Coraz większa liczba osób chętnie korzysta z udogodnień, jakie ten oferuje. Obecnie można go nawet autoryzować przez urządzenia mobilne pracujące na najbardziej popularnych systemach.

Z podpisu szczególnie często korzystają przedsiębiorcy. Pozwala on na zaoszczędzenie sporej ilości czasu podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak produkcja dokumentów i ich podpisywanie oraz przesyłanie faktur. A jak wiadomo, czas w biznesie to pieniądz.