Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Adaptacja postprocesorów pod maszyny numeryczne CNC

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm z sektora małych oraz średnich przedsiębiorstw zaczyna stawiać na niezależność. Jednym z aspektów tej niezależności jest wdrożenie produkcji/wytwarzania potrzebnych detali już w firmach zamiast zamawiania ich u zewnętrznych droższych dostawców.

 

Aktualna sytuacja na rynku pozwala osiągnąć taką niezależność już przy bardzo małym wkładzie finansowym, gdyż jesteśmy w stanie nabyć używane centrum obróbcze CNC, które spełnia nasze oczekiwania za kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych co w perspektywie czasu w porównaniu z seryjnym zamawianiem detali pozwala nam po pierwsze zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz daje nam pełną swobodę w projektowaniu oraz wytwarzaniu naszych detali.

 

Do wszystkiego brakuje tylko oprogramowania CAM jak Inventor CAM lub Fusion 360, współpracującego z naszą maszyną i już jesteśmy w stanie wytwarzać własne produkty w obrębie naszej firmy.

Do integracji takiego oprogramowania z maszyną numeryczną wymagany jest tzw. Postprocesor. Ale czym jest Postprocesor ? Patrząc na sprawę z najłatwiejszej perspektywy można powiedzieć, iż postprocesor jest swego rodzaju translatorem, który tłumaczy język programu CAM, w którym mamy zaprogramowane ścieżki obróbki na język naszej maszyny (G-code), dzięki któremu urządzenia wykona dokładnie zaplanowaną wcześniej obróbkę i będzie się zachowywać w taki sposób jaki sobie tego życzymy.

Autodesk wyszedł naprzeciw potrzebom takich przedsiębiorstw i udostępnił wszystkim użytkownikom za darmo open-sourcową bazę postprocesorów do wszystkich maszyn, do których kiedyś taki stworzyli, znajdą ją Państwo pod tym linkiem https://cam.autodesk.com/hsmposts.

Jednak mimo swoich ogromnych rozmiarów baza ta nie jest w stanie pokryć wszystkich maszyn obecnych na rynku.

Co robić w takim razie jeżeli maszyna, którą posiadam nie znajduje się na liście dostępnych postprocesorów?

Jednym z rozwiązań może być podjęcie się adaptacji postprocesora na własną rękę, gdyż fakt bycia open-source nam na to pozwala.

Niestety wiąże się to ze sporym ryzykiem, gdyż sam proces adaptacji wymaga dużej znajomości programowania oraz metodyki maszyn i w procesie własnoręcznego tworzenia postprocesora możemy doprowadzić do uszkodzenia naszej maszyny poprzez na przykład nieplanowaną kolizję wrzeciona ze stołem.

 

 

Drugim, zalecanym rozwiązaniem jest zlecenie integracji takiej maszyny, a tym samym przygotowania postprocesora profesjonalistom jakimi jesteśmy my.

 

Jedyne co muszą nam Państwo zapewnić to dokumentacja maszyny, tabelę/listę G-code oraz trochę czasu z Państwa maszyną, a integracja przebiegnie szybko i bezproblemowo.

 

W firmie MAT mamy już na swojej liście przeprowadzone setki wdrożeń nowych jak i starszych maszyn numerycznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować pełną satysfakcję z oferowanych przez nas usług.
Przykładowe maszyny, z którymi w ostatnim czasie pracowaliśmy.

  • 5 osiowe centrum obróbcze DMG MORI – CMX 50 U ze sterowaniem Heidenhain 620
    https://pl.dmgmori.com/produkty/obrabiarki/frezowanie/frezowanie-5-osiowe/cmx-u/cmx-50-u
  • Tokarka numeryczna z napędzanymi narzędziami DMG MORI – CLX 350 Ze sterowowaniem SIMENS 840D
    https://pl.dmgmori.com/produkty/obrabiarki/toczenie/uniwersalna-obrobka-tokarska/clx/clx-350
  • 3 osiowe centrum obróbcze DMG MORI – CMX 1100 V ze sterowaniem Heidenhain 620
    https://en.dmgmori.com/products/machines/milling/vertical-milling/cmx-v/cmx-1100-v
  • 3 osiowa Frezarka numeryczna WAFO ze sterowaniem SIMENS 808D
Sprawdź wideo, w którym nasz pracownik modyfikuje postprocesor