Sklep
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
promotions
oprogramowanie
devices
training
solutions
references
events
trainers

Co to jest BIM?

BIM, według oficjalnej definicji, jest procesem lub sposobem zarządzania informacjami dotyczącymi obiektów i projektów. Obejmuje cały cykl życia budynku, od planowania, poprzez fazy projektowania i realizacji, a następnie zarządzania, aż po rozbiórkę. Jak te założenia są realizowane w praktyce? Zgodnie z metodyką BIM na poziomie 2 (obecnie w Polsce wdraża się właśnie ten poziom) polega to na tworzeniu dwóch bliźniaczych obiektów. Oprócz realnego budynku powstaje jego cyfrowy bliźniak. Czasem utożsamia się go z trójwymiarowym rysunkiem, ale tak naprawdę jest czymś więcej. Wizualizacja jest jednocześnie bazą danych – każdy dodawany do cyfrowego projektu element (np. ściana, okno) jest zbiorem informacji.

 

4. Korzystny wpływ na środowisko

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla i produkcji odpadów to dość rzadko spotykany argument na rzecz BIM. Dzięki wzrostowi produktywności można skrócić czas pracy maszyn budowlanych i pojazdów, a także ograniczyć straty materiałowe. Zastosowanie metodyki BIM pozwala także zapewnić energooszczędność i niskoemisyjność budynków.

5. Odpowiedź na zapotrzebowanie rynku

Pandemia wiele zmieniła w funkcjonowaniu przedsiębiorstw przemysłowych. Badanie firmy Autodesk „Wpływ pandemii na digitalizację w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych” pokazuje, że większość przedsiębiorców:

  • uważa digitalizację za konieczną do utrzymania się przez nich na rynku;
  • widzi w niej szansę na zwiększenie konkurencyjności;
  • traktuje digitalizację jako sposób na wzrost efektywności i elastyczności.

BIM doskonale wpisuje się w ten trend. Dzięki pracy według tego samego standardu specjaliści mogą łatwiej współpracować online, korzystając ze wspólnej bazy danych. BIM oznacza rozwój dla firm – dlaczego więc tak niewiele z nich korzysta z tej technologii lub robi to w ograniczonym zakresie?

 

Zagrożenia dla wdrożenia BIM w Polsce. Dlaczego zmiany postępują tak wolno?

Mimo że korzystanie z BIM przynosi wiele korzyści (jak te opisane powyżej), polskie firmy robią to nadal w niewielkim stopniu. Dlaczego Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ale można ją skrótowo ująć w dwóch słowach: koszty i edukacja. Przeprowadzone na zlecenie firmy Autodesk badanie „BIM – polska perspektywa” pokazuje, że:

  • BIM jest wykorzystywany głównie w średnich i dużych przedsiębiorstwach, które dysponują większymi budżetami;
  • świadomość wśród architektów i projektantów jest wysoka, za to znacznie gorzej jest pod tym względem u właścicieli budynków, wykonawców, inwestorów;
  • nawet 30% respondentów uważa, że BIM zwiększa koszty etapu projektowania architektonicznego i branżowego;
  • jako główną przeszkodę respondenci wskazywali niskie ceny projektów, a także braki kompetencyjne

Co możesz zyskać dzięki wdrożeniu BIM?

5 korzyści, jakie daje wdrożenie BIM w budownictwie mieszkaniowym

1. Wzrost produktywności

Dzięki tworzeniu cyfrowej reprezentacji budynku można przetestować dostępne rozwiązania i uniknąć błędów na późniejszych etapach. Zwiększeniu produktywności sprzyja także łatwy dostęp do danych i możliwość wielokrotnego zastosowania niektórych powtarzalnych rozwiązań.

 

2. Wsparcie w sprzedaży

Korzystanie z modelowania BIM może mieć bezpośrednie przełożenie na sprzedaż. W jaki sposób? Digitalizacja projektów pozwala na wykorzystanie narzędzi atrakcyjnych dla potencjalnych klientów. Interaktywne wizualizacje czy spacery 3D, które można odbywać po obiekcie bez wychodzenia z domu, to doskonały sposób na wsparcie działań sprzedażowych dewelopera. Dane gromadzone w modelach BIM to także doskonałe źródło informacji potrzebnych do udzielenia klientom odpowiedzi na szczegółowe pytania.

 

3. Łatwiejsze zarządzanie nieruchomościami

Technologia BIM dotyczy całego cyklu życia budynku. Dzięki temu zbierane na wcześniejszych etapach informacje mogą być dużym wsparciem dla firm zarządzających nieruchomościami. Takie informacje ułatwiają planowanie remontów i pozwalają ograniczyć koszty eksploatacyjne.

 

Przyszłość BIM w Polsce

Czy ten stan wkrótce się zmieni? Prognozy dotyczące korzystania z BIM w branży architektoniczno-budowlanej są optymistyczne. Ponad połowa badanych jest przekonana, że udział projektów, w których wykorzystuje się BIM, będzie rósł w najbliższych latach. To jednak nie stanie się samoistnie. W branży powtarzają się głosy o koniecznym wsparciu ze strony państwa. Wdrażanie BIM w Polsce rozpoczęło się jako oddolna inicjatywa przedsiębiorców. Jeśli jednak ta koncepcja ma się stać obowiązującym standardem, potrzebne są także rozwiązania prawne.